Witamy     NOTAM     FEEDBACK     Informacje     Wydarzenia     O nas      FIR Warszawa      Kontrolerzy     Piloci     Lotniska     Pliki     Linki     Forum    


PAR - przygotowanie techniczne

Co to jest PAR?

Precision Approach Radar – Radar precyzyjnego podejścia do lądowania. Przez wiele lat był jedynym urządzeniem umożliwiającym wykonanie podejścia do lądowania w ograniczonej widoczności. Dziś wykorzystywany praktycznie wyłącznie na lotniskach wojskowych. Podejście według PAR zapewnia prowadzenie zarówno w poziomie jak i w pionie, jednak informację o swoim położeniu względem osi i ścieżki pilot nie odczytuje z przyrządów, tak jak ma to miejsce w przypadku systemu ILS, lecz uzyskuje ją od kontrolera PAR. Kontroler PAR przekazuje zatem załodze statku powietrznego na radiu wszelkie informacje, które pomogą mu ustabilizować swoje pozycję na osi i na ścieżce.


Przygotowanie techniczne

 1. Ściągamy i instalujemy hamachi. Jedno ze źródeł: dobreprogramy.pl Hamachi dostępne jest w wielu miejscach, możesz pobrać z innej strony.
 2. Po uruchomieniu programu pojawi nam się takie okno. Uruchamiamy, poprzez kliknięcie przycisku oznaczonego czerwoną ramką.
 3. Wybieramy system -> preferencje.
 4. Klikamy zmień, aby wpisać własną nazwę. Prosimy, aby był to callsign. Jeśli nie wiesz jeszcze pod jakim callsingiem wykonasz lot, wpisz swoje imię i nazwisko, albo zmień to tuż przed lotem.
 5. Klikamy Sieć, oraz Dołącz do istniejącej sieci.
 6. Wpisujemy nazwę sieci oraz hasło:
  ID Sieci: Stworzyliśmy łącznie 5 sieci. Pierwsza nazywa się 1vpar, następne 2vpar, 3vpar, 4vpar i 5vpar. Proszę próbować logować się po kolei, aż znajdziecie sieć, w której jest wolne miejsce. Nie ma znaczenia w której wylądujecie. Wszystko zadziała jak należy.
  Hasło: vpar (dla każdej z sieci takie samo, wszystko małymi literami).
 7. Zostaniecie podłączeni do sieci. Hamachi jest gotowe.

Teraz pora przygotować vPAR. Jest to program, który daje możliwość wystarczająco częstej aktualizacji Waszej pozycji, dlatego jest konieczny nawet na VATSIMie. Instalacja i przygotowanie równie proste:
 1. Ściągamy vPAR Transponder kliknij tutaj
 2. Po uruchomieniu w oknie programu wpisujemy swój callsign.
 3. Klikamy przycisk Edit IP Lists, znajdujący się tuż obok okna edycji callsignu. W oknie pierwszym wpisujemy adres IP kontrolera PAR (podany każdorazowo przed zlotem w ogłoszeniu o zlocie). Następnie klikamy ADD, oraz Close List Editor.
To wszystko. Jesteś gotowy do udziału w zlocie. Możesz wyłączyć Hamachi oraz vPAR Transponder.

Część druga przygotowanie technicznego, do zrobienia w trakcie lotu, przed wejściem na ścieżkę. Kontroler APP będzie o tym przypominał.
 1. Uruchamiam hamachi klikając zaznaczony poniżej przycisk:
 2. W vPAR Transponder zaznaczamy trójkącik, wybieramy adres IP i klikamy Conntect

 

 
© 2001 Polish VACC
[logowanie]